• translator:
Výcviková sobota na Vítovce
Na 19. června konečně vycházela dobrá předpověď pro výcvik na Vítovce.I když se ...
-- vloženo 22. 6. 2021
Video z konce léta 2018
 V zimě toho většinou moc nenalétáme a v současné době, komplikované epidemií, j ...
-- vloženo 8. 1. 2021
Report ze Silvestrovské Vítovky - Martin Lorinc
 Tradice Silvestrovského létání na Vítovce je již tak silná, že i navzdory probíh ...
-- vloženo 5. 1. 2021
Vánoční dárek závěsnému létání - Vítovka 20. 12. 2020
Na předposlední letošní víkend bylo dlouhodobě předpovídáno dobré počasí pro v ...
-- vloženo 25. 12. 2020
Javorový 12.12.2020 - Iva Štěrbová
Rok se s rokem sešel a my jsme se opět setkali na Javorovém vrchu  zavzpomínat na Jir ...
-- vloženo 22. 12. 2020
ROGALO - kalendář 2021
 Zdar Piloti, rogalo kalendář pro tento rok...kontakt:  v.b@centrum.cz předmět zpr ...
-- vloženo 13. 12. 2020
První letošní létání na Straníku
Již nějakou dobu můžeme volně cestovat na Slovensko. Počasí se ale umoudřilo až te ...
-- vloženo 27. 6. 2020
Zimní pilotní výcvik na Vítovce
Leden není obvyklým výcvikovým obdobím. Když je ale nouze o vhodné počasí, musíme ...
-- vloženo 19. 1. 2020
Vydařený den pilotního kurzu - Emil Krivulčík
Protože nejsme daleko od Slovenska, většinou se našeho výcviku účastní i zájemci s ...
-- vloženo 15. 12. 2019
ROGALO - kalendář 2020
zdar!  rogalokalendář pro rok 2020volej piš cena za 1 ks je +-230,- Kč
-- vloženo 12. 12. 2019
Javorový 7.12.2019 - Ivana Štěrbová
Mrazivé sobotní ráno vyrážím s Jirkou Ševčíkem autem směr na Javorový vrch zavzp ...
-- vloženo 10. 12. 2019
Seminář inspektorů LAA - 2019
Každoroční setkání inspektorů bylo letos domluveno na sobotu 30. listopadu. Tentokr ...
-- vloženo 9. 12. 2019
Výroční schůze KZL - Vlasta Bartas
Zdar pilotky, piloti, i nepiloti.V pátek 6.12. 2019 jsme se potkali u příležitosti roč ...
-- vloženo 8. 12. 2019
Rogalistický Uhřínov - Ondra Pělucha
Živá diskuze na moravském skypu o letovém čtvrtku na Uhřínově naznačovala, že bu ...
-- vloženo 28. 10. 2019
Podzimní Hrabůvka - Jeroným Juráň
Letošní podzim nám na Hrabůvce docela hezky vychází, tak se v neděli 20.10. na start ...
-- vloženo 23. 10. 2019
Další výcvikový den pilotního kurzu - ROGALO
Tento víkend opět nevychází počasí na kurz létání. Jako jediný nadějný den pak ...
-- vloženo 15. 10. 2019
Pokračovací výcvik 21. září 2019 - Vítovka
Víkend  21. a 22. září měl původně patřit seznamovacímu kurzu. Předpověď poča ...
-- vloženo 25. 9. 2019
První den pilotního kurzu ve Vlčovicích
Víkendové počasí nám letos opět nevychází. Někteří z žáků ale mohou i ve vše ...
-- vloženo 9. 9. 2019
Létání v Nízkých Tatrách - Jeroným Juráň
Už delší dobu jsem se těšil na Pohár Nízkých Tater. Předpověď sice vypadala neji ...
-- vloženo 22. 8. 2019
Jak řídíme rogalo - další video Jeronýma J.
Nedávno jsem shlédl na internetu video jednoho z našich bývalých žáků. Je na něm v ...
-- vloženo 17. 6. 2019
Rogalo podruhé na závodech motorových paraglidistů v Brně
Letos jsem opět domluven s předsednictvem ZL na prezentaci rogala při konání Mistrovst ...
-- vloženo 6. 6. 2019
Nádherný termický den nad Hrabůvkou - Jeroným Juráň
Počasí posledních dvou týdnu nebylo létání a vlastně žádnému venkovnímu sportu ...
-- vloženo 11. 5. 2019
Jarní létání na Javorovém vrchu
Jeroným Juráň, jeden z velmi dobrých absolventů našeho pilotního kurzu, natočil dal ...
-- vloženo 18. 4. 2019
Zahájení výcvikové sezony
Pozor pozor. Pokračovací výcvik o Velikonočním víkendu se kvůli nevhodné předpov ...
-- vloženo 16. 4. 2019
Start sezóny 2019 - Jeroným Juráň
Někteří rogalisté už měli za sebou prvních pár letů a já celý nedočkavý ne a n ...
-- vloženo 5. 4. 2019
Všechny aktuality od roku 2006 do současnosti je možno shlédnout zde.

Rogala na Straníku 22. 3. 2014 - Pavel Ficek

Zdravím všechny létavce s křídly netopýrů !

p3222348wm.jpg

…. konečně se nám zase udělalo létací počasí a to v době kdy většinou trávíme sportovní radovánky na lyžích nebo sedíme za kamny.

Je pátek večer a meteo servery bijí na poplach ! Na skypu je docela mrtvo a na mou výzvu k lítání nikdo moc nereaguje. Nakonec mi večer volá Martin Lorincz (Martine sorry neumím napsat “o” s tečkama ), že Milan Uher má jedno volné místo v autě na sobotu na Straník.

Hurááááá konečně nebudou náklady na létání pouze na mých bedrech a hned se domlouváme na ráno . Je sobota 22.března a po deváté vyrážíme z Ostravy v sestavě Artur, Martin , Milan s řidičem a já směr Žilina. Cestou se nám jeví, že stále nějak nefouká ale víra v dobré jarní lítání nás žene vpřed.

Na Straníku u nového bufetu vykládáme v cca 11.30 h. Zdá se , že nahoře už fouká přesně na komoru tak není na co čekat. Je to s podivem , ale nádherně opravenou hospůdku na straníku navštěvuji poprvé, tak si s Martinem neodpustíme dát výbornou kávu na osluněné lavičce.

Posilněni kávou a dobrou náladou nakládáme éra na ramena a šlapem směrem start. Tam už skládají křídla Lukáš s Pavlem. Za náma přijíždějí taky Pepa Cahel s čerstvým pilotem Mirkem Štefkem . No a během chvilky přijíždí Jirka Kocian, Tonda Kašuba a Zdeněk Gloger, no a nakonec aby nás nebylo málo taky dorazil Robert Jaglář a Zdeněk Haken.

Na startu již svižně fouká přesný jihovýchod! Do vzduchu se pouští jako první Lukáš, za ním hned Milan. Kluci to vzali hned po svahu vlevo , kde je svah zvedá hned nad kopec a tam taky začínají točit pěkně ve stoupáku. Milana zanáší stoupák svižně za kopec a při návratu nad start taky dostává pěkný kopanec pod křídlo !

No není na co čekat, než to začne ještě zesilovat a hned za něma startuji já. Taky to pouštím hned vlevo a v příjemném svahovém proudění se bez problémů zvedám. Zpět nad start už přilétám asi 200 nad kopcem… Takže jakmile nalítnu výraznější stoupání začínám točit a před startem se zvedám do necelých 1500m. … hm “pěkná vejška pro začátek ” si říkám a zkouším to tedy dál po hřebenu směrem k Žilině a bez točení to nad vysílačem otáčím zpátky ke Straníku. Nad žlabem mezi Malým a Velkým Straníkem nacházím rozlehlé stoupání, které mně zvedá do 1600. To je pro mne impulz zkusit to natáhnout dopředu směrem k Váhu.

p3222351wm.jpg

Zjišťuji ,že ani v rovině proti větru neztrácím moc výšky ,tak se poprvé kochám pohledy na malou a velkou Fatru. Před sebou vidím Martinky, ze kterých mám docela respekt při takovém silném větru od jihu, tak se raději vracím zpoza silnice zpátky ke kopci. I tak jsem se vrátil s výškou nějakých 400 m nad startem , tak si říkám , že bych to zkusil celé ještě jednou ? Úsměv Trošku se povozím u kopce, kouknu kam se poděli ostatí… většinou ale taky zmizeli do okolí. Chvílemi si připadám, že lítám ve vzduchu úplně sám , ač na přstávačce vidím snad jen jedno křídlo ! …takže druhé kolo a pouštím se znova po hřebeni směrem k žilině. Tentokrát ale narážím na oblast většího klesání. Raději netočím až u vysílače ale o něco dřív a vracím se zpět. Nad údolíčkem opět nalítnu stoupák a točím. Vário mi místy ukazuje 3-4 m tak se snažím to udržet. Najednou se ale na závětrné straně zatáčky ocitám ve stavu beztíže, čumák se nakloní k zemi a já počítám sekundu dvě, kdy křídlo začne opět vztlakovat ! Povedlo se a já jdu hledat stoupání raději víc před kopec, kde si už dávám větší pozor ! Nicméně zážitek to moc příjemný nebyl ale víra v autostabilitu mého éra mi dovolila pokračovat k dokončení mého úmyslu obletět si to ještě jednou a protáhnout si let až nad řeku. Let si opět velice užívám a letem dopředu zase vůbec neztrácím výšku … občas nalítnu nějaké větší stoupání tak si něco tréningově přitočím. Směrem od Martinek se nade mnou vrací zřejmě Lukáš… konečně radost , že někoho potkávám :-) …blížím se k řece a Martinky se na mě zase nějak hrozivě koukají. Raději to těsně před řekou obracím, tentokrát se vracím větším obloukem směrem k východu a vracím se ke Straníku nad kopečkama z východního směru. Taky pro mne první zážitek z této okružní jízdy… kdybych toho už neměl docela plný brejle asi bych se pustil i někam směrem k Těrchové, i kdybych tam měl někde přistát , ale ruce mne už docela bolely a chtěl jsem si ještě nechat nějakou fyzickou rezervu na přistání. Nakonec jsem asi udělal dobře.

Na přistávačce už pár křídel sedělo , tak jsem se rozhodl že se ke kamarádům pomalu připojím… Nalítl jsem si nad louky , a že si to pohodově dokloužu a dokroužím , udělám si rozpočet a sednu… no jo ! Ale kde se stala chyba ?! Dolů to prostě jen tak nešlo ! Takže opačně ! Začal jsem vyhledávat klesáky, aby mi pomohly dolů a já se nemusel tak dřít a přitahovat hrazdu silou abych klesal nějaký půlmetr ! Ani spirály moc nezabíraly a vlastně mi ani nedělaly nějak zvlášť dobře na žaludek. Nakonec se sem tam nějaké klesání objevilo, tak se mi podařilo asi po půlhodinovém boji dostat se dostatečně nízko abych mohl udělat rozpočet a přistát. Trošku mě překvapil (a myslím nejen mne) silný přízemní vítr a s ním i spojené turbulence ale nakonec i přistání dopadlo dobře a já si moh v klidu vytřepat svaly na rukou než se odepnu z postroje Úsměv

trackw.jpg

….Necelé dvě hodiny mi daly docela zabrat a budu muset se sebou asi začít něco dělat , pokud by to mělo mít vzestupnou tendenci Smích no a pak už jen čekání na Artura, halušky s brindzou a cesta domů. . . Cesta uběhla kupodivu rychleji ,než když jezdím sám, protože se samozřejmě všechny lety musely náležitě rozebrat a tak….

Závěrem bych chtěl podotkount , že jsem na zemi ani ve vzduchu nepotkal jediný padák , což taky přispělo ke klidným zážitkům a že jsem si nevykroutil krční páteř jak to většinou u kopce bývá ! I za to děkuji Bohu větru , že nás nechal dnes v klidu a o samotě vychutnat si krásy přírody !

Takže zase příště !

Pavel

 

-- vloženo 24. 3. 2014

« Setkání pilotů motorových rogal v Jaroměři | -- zpět na aktuality -- | Rogalo - první termín výcviku závěsného létání 2014 »

Vložit komentář

Váš komentář:

*
Opište prosím slovo na obrázku do políčka pod něj. Toto je důležité neboť spamoví roboti zaplňují naše webové stránky nesmyslnými komentáři. Pokud nemůžete slovo přečíst, klikněte na obrázek.
Kliknutím zde, Vám bude slovo přehláskováno.


2 komentářů k “Rogala na Straníku 22. 3. 2014 - Pavel Ficek”

  1. Ondra píše:
    24. 3. 2014 v 21.57

    Tak to bylo super litani a hlavne super clanek, jako bych tam uplne byl :-)

  2. parada píše:
    26. 3. 2014 v 12.45

    Parádní report! Díky